Google Algoritma Rehberi

AYTM Piyasa Araştırması’ndan alınmış bir infografik ve sonuncusu da CSV ve Excel formatlarındaki yanıtların bir dökümü (herhangi bir kişisel tanımlayıcı bilgi içermemekteler).

Clipboard01 seo arastirmalari

(AYTM’nin infografiğinde saatlik ücretlendirmeleri görüyoruz)

 

Ancak 600’den fazla yanıt almamıza rağmen, 10’dan fazla yanıt gelen bölgeleri (toplamda 490 yanıt) seçerek o verileri paylaştığımızı da belirtmek isterim. Bu bölgeler şu şekildedir:

  • ABD – 287 yanıt
  • Birleşik Krallık – 76 yanıt
  • Kanada – 34 yanıt
  • Avustralya/ Yeni Zelanda – 28 yanıt
  • Almanya/ Fransa/ İtalya/ Hollanda – 34 yanıt
  • Hindistan – 31 yanıt

Birçok ülkede her üç firmadan biri yanıt verdi, ancak bu katkıları takdir etmekle beraber tek bir firma/danışman sonuçları çarpıtabileceği için bu verileri paylaşmanın yanıltıcı/ verimsiz olabileceği kanısındayız. Bu blog postundaki bilgilerin tümü, infografik ve Excel veri dökümü 6 bölgeye ayrılmıştır.

Top 9 Sonuç

Bunlar benim verilerden çıkardığım kişisel sonuçlarım:

1. Saatlik SEO Maliyetleri Ülkeden Ülkeye Farklılık Gösteriyor ama En Yaygın Olanı Saat Başına $76- $200 Şeklinde

Hindistan (araştırmamızda yer alan tek gelişmekte olan bölge) istisnasını saymazsak $76- $200 (üç bölgeyi temsil ediyor) şeklindeki saatlik maliyetler bütün firmaların %50’si ve daha fazlası için geçerli. En yüksek oran %62’yle Avustralya/ Yeni Zelanda için geçerliyken bunu %58.1 ile ABD ve %56’yla da Kanada takip etmekte. Evet, bu çok geniş bir yelpaze ama SEO hizmetlerini ilk defa arayanların sıkça sorduğu sorulardan biri için tatminkâr bir cevap niteliğinde olabilir.

2. En Popüler Yöntem Proje Bazlı Ücretlendirme ve En Yaygın Ücretler $1,000-$7,500 Şeklinde

Yanıt verenlerin %70.1’i proje bazlı ücretlendirme yaptıklarını belirtti (araştırma sonucu en yaygın kullanılan yöntemin bu olduğu ortaya çıktı). Danışmanlıkların %43’ü dört belirli fiyat aralığı verdi: $1,001-$1,500, $1,501-$2,500, $2501-$5,000 ve $5,001-$7,500. Sunulan projelerin birbirlerinden çok farklı olabileceğini hesaba kattığımızda ücretlerin bu kadar farklı miktarlarda olması da doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

3. En Çok Sorulan Konu Aylık Vekâlet Ücretlendirmesi

Hem saatlik hem de proje bazlı ücretlendirme oranları çok geniş bir yelpazeye yayılırken, araştırmamızda en çok aylık vekâlet ücretlendirmeleriyle ilgili sorular soruldu. En yaygın olanlar aylık $251-$500 (%13.8) ve $2,501-$5,000 (%11.3) şeklindeydi.

4. Uygulamalı SEO’nun Yok Oluşu Fazla Abartılmış

Son birkaç yılda danışman firmaların yeterli “uygulamalı” yardım sağlamadığından şikâyetçi olan ve bu nedenle sıkıntılı süreçler geçiren birçok blogcu ve SEO müşterisi mevcut. Ancak araştırmaya göre yanıt verenlerin %88.5’i “sitelerde uygulamalı SEO değişiklikleri” sunduğunu, %79.1’i de “uygulamalı link oluşturma” işlemlerini sağladığını belirtti. Buradan anlaşılıyor ki uygulamalı yardım hala çok popüler.

5. Inbound/ Organik > Saf SEO

Saf “SEO” danışmanları/ajansları, daha kapsamlı “inbound marketing” hizmeti sunan firmalar arttıkça biraz geride kalmış olabilirler. Verilere göre yanıt verenlerin 150’si (%25) öncelikle SEO’ya odaklandıklarını dile getirirken, 160’ı (%26.7) daha kapsamlı hizmet sunmakta.

6. Web Tasarım/ Geliştirme Ajansları SEO’yla Çok İç içe

Yanıt verenlerden en popüler üçüncü sırada yer alan SEO hizmetleri sunan bir web tasarım/ geliştirme ajansıydı. Birleşik Krallık’ta bu tür firmalar, SEO-odaklı hizmet verenlerden de daha kapsamlı inbound/organik firmalardan da daha iyi konumda.

7. Çalışanlar: Müşteriler/ Aylık Oran 1-2 Arasında

Aşağıdaki ekran resminde SurveyMonkey’deki çapraz tablo özelliğinden faydalanıldığı için danışman firma çalışanları tarafından analiz edilen aylık aktif müşteri sayısını inceleyebildim (tek seferde sadece 5 yanıt seçebilirsiniz ama veriler yine de açıklayıcı nitelikte).

Clipboard011 seo arastirmalari

8. Danışmanların Büyük Bir Çoğunluğu Küçük-Orta Çaplı İşletmeler için Hizmet Veriyor

Bu durum matematiksel olarak çok aşikâr olabilir ama ne katıldığım pazarlama konferanslarının çoğunda ne de genel olarak blog dünyasında her zaman gündemde olan bir konuydu. Dikkatler fazlasıyla en gözde markalarda yoğunlaşırken danışma dünyasında çoğu firma nispeten küçük işletmeler için hizmet vermekte. Daha büyük işletmeler için çalışanlar dahi küçük ve orta çaplı işletmelere de hizmet sunmakta. Yanıt verenlerin %41’i (köşedeki restoran gibi) küçük, yerel işletmeler için danışmanlık hizmeti vermekte.

9.    Proje Bazlı Ücretlendirme En Popüler Yöntem Olsa da Danışmanların Çoğunluğu Aylık  Vekâlet ve Saatlik Ücretleri de Sunuyor

SEO kariyerimin ilk zamanlarında proje bazlı ücretlendirme nispeten çok nadiren kullanılıyordu (ancak bu bilgiye dair bilgim dahilinde resmi bir araştırma yapılmadığı için bunu sayısal olarak ifade etmek zor). Bugün katılımcı firmaların %70’inin yanıtı proje bazlı ücretlendirme yaptıklarını gösteriyor. Hemen ardından %60’lık oranla aylık vekâlet ücretlendirmesi gelirken, saatlik ücretlendirme de %55’le onu takip etmekte.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: